Klausiu vienos žavios damos, ar tiko kremas. Atsakymas:
-Dar nebandėme, reikėjo užbaigti likučius…..
O aš žinau, kada „pradėti” likučiai. Juos jau reikia mesti, be jokio gailesčio.
Tad primenu:
Kosmetikos priemonių galiojimo laikas.
Kosmetikos priemonės turėtų būti saugios.
Sveikos odos pradžių pradžia-tvarka ant kosmetinio stalelio.
Mes nevalgome sugedusių, pasibaigusio galiojimo maisto produktų, net jei vizualiai gedimo požymių nesimato. Su maistu viskas aišku, suvalgę tokio maisto, galime rimtai susirgti, apsinuodyti. Kuo pavojinga nepaisyti kosmetikos priemonių galiojimo laiko? Kremo, ar kitos kosmetinės priemonės tekstūra, spalva, kvapas gali išlikti nepakitę, net ir pasibaigus galiojimo laikui.
Pasibaigus galiojimo laikui, pakinta kosmetikos priemonės cheminė sudėtis. Ima irti aktyvūs komponentai, pakinta pH, riebalai atsiskiria nuo vandens (kremas, tai emulsija vanduo riebaluose, arba riebalai vandenyje). Taigi mūsų kremai, serumai, tonikai tampa neefektyvūs! Apie dekoratyvinę kosmetiką nekalbėsiu, bet jos sudėtis ir savybės irgi pakinta. Pagrindinė blogybė ta, kad kosmetikos priemonėse dauginasi mikroorganizmai. Kosmetikos priemonėse yra organinių komponentų, net jei sudėty bus daug mineralinių aliejų, silikono, kažkokių organinių elementų , bet organika yra pagrindinis mikroorganizmų maistas. Todėl mikroorganizmai mėgsta apsigyventi kremuose, serumuose, lūpdažiuose, pudroje, šešėliuose, šepetėliuose ir kempinėlėse.
Natūralios, ir biokosmetikos žymiai trumpesnis galiojimo laikas. Sterili kosmetikos priemonė gali būti tik ta, kuri išfasuota, supakuota gamykloje, specialiose sąlygose. Vos tik ją atidarome-ji tampa nesterili, nuo sąlyčio su oru. Taip pat imdami pirštais kremą įnešame ,,gyvybės,, į indelį. Ten patekę mikroorganizmai aktyviai dauginasi, nes labai gera tam terpė. Ir per savaitę susidaro daugiamilijoninė ,,gyventojų,, kolonija. Kad užkirsti kelią aktyviam bakterijų dauginimuisi ir aktyvių komponentų stabilumą į priemones dedami konservantai. Apie juos būtinai pakalbėsime daugiau.
aigiantis galiojimo laikui konservantų aktyvumas susilpnėja, o mikroorganizmų veikla priešingai sustiprėja. Apsigyventi gali virusai, bakterijos, grybeliai, pelėsis, mieliagrybiai ir kitokie neprašyti svečiai. Dažnai pasibaigusio galiojimo kosmetikoje randama stafilokokas, streptokokas, žarnyno lazdelė.Patekusius į skrandį neprašytus svečius organizmas šalina gana greitai, bet oda taip greitai išprašyti nekviestųjų nesugeba. Bet signalus mums siunčia- patamsėjusi, negyvybinga, pilkšva odos spalva, bėrimai, sausumas, uždegimo elementai. Patekę į akis mikroorganizmai gali sukelti konjunktyvitą, blefaritą, herpį. Tokių liūdnų pasekmių gali iš karto nesimatyti, nes kovos mūsų imuninė sistema. Bet reguliariai naudojant nekokybiškus, pasibaigusio galiojimo laiko priemones oda bus įjautrinta, susilpnės jos imunitetas ir tai gali pasireikšti rimtomis odos problemomis-uždegimas, neurodermitas, įvairūs bėrimai.
Kosmetikos priemonių galiojimo laiką spartina drėgna terpė (vonia), saulės spinduliai, dažnas kontaktas su oru, bei pirštais.
Jei Jūsų priemonė kelia įtarimų-pakito konsistencija, kvapas, geriau jos nenaudoti.
Išmesti beveik naują kremo indelį, ar gražiuosius šešėlius gaila, bet ar verta rizikuoti⁉