Menopauzė – tai natūralus etapas moters gyvenime, prasidedantis dėl hormonų pokyčių. Išvengti nepavyks. Pokyčiai kartais būna labai sunkiai toleruojami, kartais labai skausmingi. Ar galime juos bent kiek sušvelninti?
Ką galime padaryti jau dabar? Šis etapas daug kur vadinamas peržydėjimu. Vis dėlto aš kategoriškai su tuo nesutinku. Dažnu atveju šiuo metu moteris dar labiau atsiskleidžia. Vaikai užauginti, paskola išmokėta, finansinė būklė stabilesnė, galima tenkinti daug daugiau savo poreikių.
Menopauzė pakeičia tiek fizinę, tiek psichologinę moters būklę. Nuo kiekvienos iš mūsų priklauso, kaip tam pasiruošime ir kiek toli pažengs pokyčiai.
Judėjimas. Ar jums patinka sportas? Nuoširdžiai prisipažinsiu: man nepatinka. Bet stengiuosi skirti mankštai vis daugiau laiko. Nereikia dalyvauti maratono bėgime ar plaukti per ežerą. Tikslas – užlipti laiptais į penktą aukštą ir neuždusti.
Ar lipate laiptais, ar renkatės liftą?
Siekis – po darbo dar turėti jėgų maloniam vakarui, teatrui savaitgaliais ar pasisėdėjimui su draugais. Apskritai – turėti energijos gyvenimui.
Išsikėliau tikslą: kasdien bent 10 min. mankštos. Kol kas pavyksta. Kartą per savaitę – kontrolė pas kineziterapeutą. Išsiugdyti įpročius užtrunka, bet labai linkiu, kad pavyktų. Įprotis mankštintis labai reikalingas žengiant į menopauzę, neignoruokime jo. Estrogenų trūkumas turi įtakos raumenynui, greitesniam nuovargiui. Tad reguliari mankšta padės, kai pokyčiai belsis į duris. Organizmas jau bus pasiruošęs šiam etapui.
Kokia dar mankštos nauda? Ji gerina kraujagyslių elastingumą, širdies ir smegenų veiklą. Menopauzė stipriai veikia moters psichologinę būklę, gebėjimą susikoncentruoti – fizinis pasirengimas padeda sumažinti, sušvelninti simptomus, turi įtakos ir karščio bangų stiprumui.
Mityba.
Kaip dažnai pamirštame pavalgyti ir prisimename šį poreikį, kai apetitas jau beveik nebevaldomas? Tada šluojame viską, ką randame šaldytuve… Kaip dažnai pasižadame tvarkingiau valgyti nuo pirmadienio?
Pradėkime nuo dabar.
Kuo papildyti mitybą šiuo metu? Jūros dumbliais, soja, žuvimi, alyvuogių aliejumi. Tai labai reikalinga moterims (ir ne tik). Mums reikia nesočiųjų riebalų rūgščių ir fitohormonų (augaliniai hormonai, imituojantys estrogenų poveikį). Riebalų rūgštys būtinos smegenų veiklai, mažina cholesterolio, trigliceridų koncentraciją kraujyje, slopina uždegimus, yra svarbios širdies veiklai.
Skaidulos. Apie jas kalbama visur ir plačiai. Skaidulos būtinos. Laikui bėgant žarnynas aptingsta, jo darbas sulėtėja. Estrogenų kiekio sumažėjimas turi įtakos ne tik raumenims, bet ir žarnynui. Skaidulos atlieka žarnyno „šluotos“ vaidmenį. Racioną galima papildyti nekepintomis, nesūdytomis moliūgų sėklomis ar saulėgrąžomis (atsargiai, nes jos turi daug riebalų ir nereikalingų kalorijų – visada įvertinkite kiekį), avižiniais dribsniais, linų sėmenimis, žalumynais ir pan.
Kai kurie įpročiai.
Rūkymas, alkoholis (per didelis kiekis) labai neigiamai veikia moters (žinoma, ir vyro) organizmą. Šie įpročiai gali paspartinti menopauzę ir paūminti nepageidaujamus procesus. Rūkančios moterys blogiau toleruoja menopauzės pokyčius – labiau jaučia karščio bangas, joms būdingas stipresnis dėmesio, koncentracijos sutrikimas, prastesnė odos būklė. Jei svarstote, ar mesti rūkyti, atsakymas paprastas – TAIP. Ir kuo anksčiau. Užklupus hormonų pokyčiams organizmas patirs daug psichologinės įtampos ir tada atsisakyti rūkymo bus dar sunkiau.
Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad labai tamsią arbatą reikia keisti silpnesne, sumažinti kavos kiekį. Kadangi tai papildomi stimuliantai, kiekvienai reikėtų įsivertinti kasdienius įpročius.
Psichologinė būsena.
Kiek kartų sau sakėme, kad esame nepakankamai geros? Nepakankamai geros mamos, žmonos, virėjos, tvarkytojos… Dažnai šie dalykai tampa svarbūs, svarbesni už asmeninius poreikius. Va, atliksiu tą, padarysiu dar aną, paaugs vaikai, pastatysime namą, o tada… O tada gali būti per vėlu. Gyvenimo pokyčiai jau beldžia į duris ir koreguoti kai ko nebeįmanoma arba pernelyg sunku. Susitvarkyti gyvenimą taip, kad skirtume sau bent pusvalandį per dieną, tikrai įmanoma. Turime rasti laiko poilsiui, pabuvimui vienumoje, atsipalaidavimui, knygai, veido kaukei. Šie įpročiai tikrai pagelbės lengviau susitvarkyti su nepageidaujamais pojūčiais. Pojūčiai bus įvairūs – neramios mintys, susierzinimas, nerimas, pyktis. Tai vyks dėl hormonų pokyčių. Kuo anksčiau su įvairiais negatyviais pojūčiais išmoksime susigyventi, juos kontroliuoti, tuo lengviau susitvarkysime atėjus menopauzei.
Maži džiaugsmai, malonumai padės susitvarkyti su blogais pojūčiais ir neįsisukti į negatyvumo ratą, nepasiduoti nepasitenkinimui gyvenimu, išvaizda, vaikais, vyru, draugais. Užsiimant mėgstama veikla, pasirūpinus mažais gyvenimo malonumais kasdienis gyvenimas tikrai bus smagesnis, o problemos – mažesnės. Gyvenimo džiaugsmai, suderinti su fizine veikla, veikia puikiai – pabandykite.
Dažnai menopauzė nuspalvinama labai niūriomis spalvomis. Bet ne visada ji tokia yra.
Pradėkime profilaktiką jau dabar ir gal mūsų gyvenimo paletėje bus gausu maloniai gražių spalvų.